Kategoriler

Mobilya Dekorasyonu

Anlam olarak mobilya veya mobilye (İtalyanca mobilia; Fransızca mobilier), 
oturulan yerlerin süslenmesine ve türlü amaçlarla donatılmasına yarayan eşyadır.

Bu tanımlamadan da anlaşılacağı gibi, mobilya, işlevsel değeri ile mekânın kullanışlılığını etkileyen, estetik değeri ile de mekânın güzel ya da çirkin görünmesini, 
yaşadığımız veya çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam haline gelmesini sağlayan, kısaca sanat ve tekniği birleştiren bir üründür.

Mobilya denilince ilk akla gelen ahşap mobilyadır. Özellikle, masa, dolap, karyola, komedin, kitaplık gibi konut donatılarında, çeşitli büro donatılarında, 
okul sıra ve masalarında çoğunlukla ahşap malzeme kullanılmaktadır. 
Günümüzde mobilya yapımında çelik, alüminyum, cam ve plastik gibi diğer malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de halen ahşap malzeme bu konuda popülaritesini sürdürmektedir.

Kolayca işlenebilmesi, birbirlerine kolayca birleştirilebilmesi, direncinin yüksek oluşu, eskidiğinde kolayca değiştirilebilmesi, boyanabilmesi gibi özellikler, 
ağaç malzemenin mobilya yapımında daha fazla tercih edilmesinin ana nedenleridir.

Mobilya, piyasada "kahverengi eşya" olarak anılmakta olup, tüketici talebi sınıflandırmasında "dayanıklı tüketim malları" kategorisine girmektedir.

Modern dekorasyon tarzı her dönemde kendisine yer bulmuş yenilikçi yaklaşım olarak tanımlanabilir. Her çağın modernite kavramı ve bu kavramın mobilyalara yansıma biçimi farklı farklıdır.

Modern dekorasyon her dönem revaçta olan bir tasarım şekli olduğundan dönemsel farklılıklar gösterebilir. Günümüzde modern bir tasarımın olmazsa olmaz özellikleri ise, hem şık hem konforlu, minimalist, sade kavramları ön plandadır. Modern bir dekorasyon yakalamak için modern mobilyalar seçmek gerekir, kanepe ve koltuk seçerken kumaş olarak rahat ve ince tarzlar tercih edebilir, spot seçimi ve perde seçimlerinizi olabildiğince sade ve minimalist tutarak modern bir görünüm yakalayabilirsiniz. Çok fazla aksesuar kullanmadan, yalın ürünler tercih edebilirsiniz, böylelikle modern stilde bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Mobilya Dekorasyonu
X